Плаващият леден шелф покрай Антарктическия полуостров се топи в резултат на климатичните промени, предоставяйки на учените поглед върху това какво може да се случи, ако и другите ледени шелфове около южния континент изчезнат, предаде Ройтерс, позовавайки се на доклад на Американския институт за геоложки изследвания.
Ледът до такава степен се е отдръпнал от континенталната маса, че шелфът Чаркот се е обособил като самостоятелен остров, след като дълго време е бил свързван с полуострова чрез леден
мост.
„Това се случва за пръв от началото на 19-и век, откакто районът е под наблюдение“, казва Джейн Фериньо от изследователския екип.
Антарктическият полуостров се простира още по на север от ледения континент Антарктида. Изследването показва, че дори ледените шелфове в най-студената му южна част изчезват. В периода между 1947 и 2009 ледът е продължил да отстъпва, като най-драматичните промени са настъпили след 1990 г.
Плаващите шелфове са свързани с континента и задържат на едно място леда, който покрива 98 процента от Антарктида. Ако шелфът се отчупи, континенталните ледници и ледени потоци по-лесно ще попаднат във водата. Преминаването на леда от Антарктида към океана е причината за покачването на океанското ниво. Наблюдавайки загубата на шелф на полуострова, учените могат да прогнозират какво ще се случи с останала част на ледения континент, ако глобалното затопляне продължи.