Фобос е по-големият и по-близък от двата спътника на Марс. Никой спътник не е така близо до планетата си като Фобос – по-малко от 6000 km от повърхността на Марс. Фобос е един от най-малите спътници в Слънчевата система.
орбита: 9378 km от центъра на Марс
диаметър: 22.2 km
маса: 1.08е16 kg
Фобос (Страх) е един от конете, впрегнати в колесницата на Арес (Марс).
Открит е на 12 август 1877 г. от Хол; фотографиран от Маринър 9 през 1971 г., Викинг 1 през 1977 г. и Фобос през 1988 г.
Фобос обикаля около Марс под радиуса за синхронна орбита. Поради това той изгрява на запад, бързо се придвижва по небосвода и залязва на изток, обикновено два пъти дневно. Спътникът е толкова близо до повърхността, че не може да бъде видян над хоризонта от всички точки на повърхността на Марс.
Фобос е обречен, защото орбитата му е под синхронната височина и поради това тя се снижава (текущо ниво: 1.8 m на век). След около 50 милиона години спътникът или ще се блъсне в планетата, или (което е по вероятно) ще се разпадне, образувайки пръстен.
Деймос е по-малкият и по-отдалечен от двата спътника на Марс. Той е най-малкият познат спътник в Слънчевата система.
орбита: 23 459 km от Марс
диаметър: 12.6 km
маса: 1.8е15 kg
Деймос (Ужас) е също един от конете впрегнати в колесницата на Арес (Марс).
Открит на 10 август 1877 г. от Хол.
Фобос и Деймос са осеяни с кратери и вероятно са съставени от богати на въглерод скали, също като астероидите от тип С. Но плътностите на двете тела са толкова малки, че не може те да са изградени само от скали. Най-вероятно двата спътника на Марс са изградени от смес от скали и лед. Нови изображения, изпратени от Марс Глобъл Сървейър, показват, че Фобос е покрит със слой от фин прах, дебел около метър, подобен на лунния реголит.
Съветският апарат Фобос 2 засече слабо, но стабилно изпускане на газ от Фобос. Фобос 2 „умира“ преди да може да установи природата на изпускания материал (възможно е това да е вода).
Най-забележителното нещо на Фобос е огромен кратер, наречен Стикни (моминското име на съпругата на Хол). Сблъсъкът създал Стикни е щял почти да разбие Фобос.
Вярва се, че Фобос и Деймос са пленени астероиди. Според хипотезите обаче двете тела са по-скоро от външната Слънчева система, отколкото от астероидния пояс.
Някой ден може спътниците на Марс да станат „космически станции“ от които да изучаваме Марс. Друг начин за използването им е да бъдат превърнати в междинни спирки за и от Марс. И двете алтернативи са примамливи, особено ако наличието на лед се потвърди.