Лунните кратери се оказаха гигантски батерии

110521102831.jpg

Американски учени са установили, че лунните кратери са електрически заредени, съобщи "Юнивърс тудей". В рамките на изследването специалистите са построили компютърен модел на взаимодействието на потоците заредени частици, които се изхвърлят от Слънцето (слънчевият вятър), и полярните кратери.

Физиците разглеждат потоците като разреден газ от йони и електрони, които в полярните райони "се държат" като вятър. Причината е в малкия наклон на оста на въртене на Луната, заради която потоците частици се движат почти
хоризонтално.

В резултат учените са установили, че подобен вятър "прониква в кратерите. При това електроните се движат по-бързо от по-тежките йони, което води до разлики в потенциалите във вътрешната част на наветрения склон и дъното. Според учените откритието ще е полезно за астронавтите. Причината е, че полярните кратери са едно от местата, където биха могли да бъдат изграждани бъдещи селища. Вътрешната им част никога не се осветява от Слънцето, затова там има запаси от донесен от комети лед (неотдавна учените откриха лед в над 40 кратера).

Наличието на електрически заряд на повърхността може да е опасно за приборите, да засили прилепчивостта на лунния прах поради наелектризиране. Лунният прах се изследва внимателно от учените. През 2009 г. например инженери на НАСА създадоха специална прахосмукачка за него.

Подробности за изследването са публикувани в сп. Journal of Geophysical Research.

Споделете с приятели