Земята е планета, която обикаля около Слънцето за една година (365,2422 дни). Луната е спътник, на който му отнема 27 дни и 8 часа, за да направи една пълна обиколка около Земята. В това време Луната се върти около оста си и поради тази причина ние я виждаме само от едната й страна.
Слънцето – Слънцето е звезда от главната последователност от спектрален клас G2. То е образувано от топка горещи газове. Температурата в ядрото му е 15 милиона градуса, а на повърхността "само" 6 хиляди. Слънцето има форма на идеална сфера със сплеснатост на полюсите от 9 милионни. Екваториалният му диаметър е с 10 километра по-голям от полярния му. Повърхността на Слънцето е много интересна. Тя може да се оприличи на портокалова кора, от която излизат горещи струи газове.
Елементите, които изграждат Слънцето, са под формата на плазма. Слънцето се върти около Екватора за 25 дни, а на полюсите за 28 дни и това е така, защото то няма твърда повърхност.
Макар и рядко се случва Луната да застане между Слънцето и Земята, тогава наблюдаваме явлението "слънчево затъмнение". Има четири вида слънчево затъмнение – пълно слънчево затъмнение, пръстеновидно слънчево затъмнение, хибридно слънчево затъмнение и частично слънчево затъмнение. В България пълно слънчево затъмнение е наблюдавано на 11 август 1999 година, частично слънчево затъмнение на 3 октомври 2005 година, 29 март 2006 година и 1 август 2008 година.
Слънцето е много важно за нас, понеже без него няма да има живот на Земята. Растенията растат, само ако са огрявани от слънчева светлина. Те я поглъщат и я преобразуват във вещества, които са им нужни, за да се развиват.След като поемат нужните им вещества, те изпускат кислород в атмосферата. Водните басейни се изпаряват заради слънчевата светлина. Изпарението се издига нагоре, натрупва се в облаците и после отново пада на земната повърхност под формата на дъжд. През деня, когато Слънцето блести, част от неговата светлина достига до Земята. Тя може да се преобразува в електричество като попадне върху големи плоскости, които са покрити с фотоклетки.
За един ден Земята прави пълна обиколка около оста си, като излага всички страни на повърхността си на слънчевата светлина. Когато Земята се намира от страната на Слънцето е ден, когато е от другата страна е нощ. Земята се завърта около Слънцето за 365 дни (или по-точно 365,2422 дни). През годината Земята променя разположението си спрямо Слънцето и затова денят е различно дълъг през различните сезони. През лятото дните са по-дълги от нощите, в началото на пролетния сезон дължината на дните и нощите е равна, а през зимата дните са по-къси от нощите.
Земята е разделена на 24 части – това са часовите пояси. Всяка страна отмерва времето според това в кой часови пояс се намира. Понеже Франция не е особено голяма държава, тя се побира в един часови пояс и поради тази причина за жителите на Франция няма разлика в часовете. Но в САЩ, понеже е доста голяма страна, часовите пояси са четири.
По повърхността на Луната има огромни кратери. Те се образуват от метеоритите, които падат върху нея, защото няма преграда за тях. Около нея няма газове, тоест няма атмосфера. Поради тази причина слънчевата светлина не се отразява. Луната има различни фази, които се повтарят на 29 дни и половина. Слънцето осветява Луната, но обикновено ние виждаме само част от нея. Само на пълнолуние виждаме цялата луна. Луната има доста силно влияние върху Земята, особено върху водните басейни. Приливите и отливите стават именно заради нея. Луната е близо до Земята, затова има силно притегляне.
Случва се Земята да застане между Слънцето и Луната – тогава имаме лунно затъмнение. Всички лунни затъмнения стават по време на пълнолуние, те се виждат от всяка точка на неосветената в този момент част от Земята, тоест от там, където е нощ.