Таралежте се ежат само когато трябва да се спасят от врага. Свиват се на кълбо и бодливата броня ги защитава от всякъде. Насила не можеш да развиеш таралежа – добре ще запомниш бодлите му. Едва когато опасносста премине, таралежът си подава муцунката, души, сумти и като се развие съвсем, се придвижва много бързо.
Таралежът живее в планините, в равнините, в горите. Среща се край ниви и ливади, а понякога спи и под лозите. Късно вечер тръгва на лов. Храни се най – вече с насекоми – гъсеници, личинки, земни червеи, змии, полски мишки, гущери, горски ягоди, малини, къпини и други. Таралежът е устойчив на ухапванията на пепелянките и усойниците.
Това животно е много особено. Обича да живее самотно. През пролетта за кратко време може да се види двойка таралежи. През топлите месеци (от май до юли ) таралежката ражда от 3 до 7 малки. В началото бодлите им са къси, светли и меки. С напредване на разтежа, бодлите стават гъсти, дълги, тъмни и твърди.
През зимата таралежите спят, като предварително са си приготвили спалня. Тя представлява суха трева и шума. Хранят се от резервната си тлъстина. Таралежът спи непробудно до пролетта, след това се събужда и живатът отново започва своя кръговрат. Тези животни живеят до 10 години.