Необработваемите площи са разположени край реки или по други места, където по различни причини са изоставени от човека. Те са неплодородни, обикновено каменисти терени, с рядко храстова или изсъхваща през лятото тревиста растителност.
По тези места се срещат много и различни животни. По полянките на пролет живеят щурците. Те копаят дупки в почвата и обикновено стоят до отвора им, готови и при най – малката опасност да се скрият. На всякъде пълзят различни видове мравки, летят всякакви пеперуди и пчели. Особено красиви са лястовичата опашка, адмиралът, дяволската пеперуда и много други. Под камъните се крият многоножки. Те са активни нощем и във влажно време , и точно в такива моменти те търсят храна. В сенчести и влажни места в края на горите, където тревата е израстнала високо, се среща градински охлюв.
Там, където има песеклива почва, рано на пролет, когато тревата все още не е израстнала високо, паякът тарантул прави своите гнезда в дупки. Той се крие в тях и дебне минаващити на близо насекоми, с които се храни. Сред клоните на храстите често се среща паякът кръстоносец.
При обрасли с рядка тревиста и дървена растителност, огрети от слънцето места, се срещат сухоземни костенурки, зелен гущер, стенен гущер, пепелянка, смокът мишкар, големият стрелец (синорник) и други влечуги. Костенурките, гущерите и змиите снасят яйца, който заравят в почвата. Пепелянките обаче раждат малките си и са отровни змии.
От представителите на птиците в равнините живеят пътпъдъци, яребици, свраки. Тук често ловуват мишелови, а по дърветата в крайречните горечки, може да бъде чута песента на славея.
Запустелите необработваеми площи се обитават от лалугера и невестулката.