Орелът – най-силната граблива птица

11061210625.jpg

Из непрестъпните скалисти места по планинските върхове живее орелът – най-силната граблива птица. Среща се в Родопите, Стара планина и Рила. Той е привързан към жилището си и зимува в нашата страна. На дължина достига до един метър, размахът на крилете му достига два метра. Има силно развито зрение. Щом забележи плячката си  се спуска като стрела вържу нея, зашеметъва я с крилете си, забива острите си нокти в тялото и, а клюна си забива в главата и. За миг омъртвява жертвата и я отнася на затънтено място. Там разкъсва месото и го поглъща заедно с костите и перошината, която повръща след известно време. Храни се със животни и птици. Напада диви кози, лисици, агнета и други. Предпочита мишки и дребни гризачи; макар и рядко яде и мърша. И мъжката и женската птица излизат заедно да ловуват. Обичат да се вият на кръгове високо в небето.

Орелът си прави гнездо в скалитеи по високите дървета. То е голямо и достига до два метра в диаметър. Изгражда го от клони, трева, шума и мъх. Открито е за преките слънчеви лъчи, за силните ветрове, снежните виелици и бурите. Така природните несгоди каляват орела и той става здрав, силен и смел.

Още през март женската снася до три белезникави яйца с кафяви петна. Тя ги мъти около месец и половина. Малките орлета излизат от гнездото си  след около два месеца от излюпването, а напускат семейството през октомври. Тогава започват да водят скитнически живот и се събират на семейни двойки чак след 5-6 години.

Орелът причинява много пакости на хората, но убиването му е забранено, тъй като вече е рядка птица.

Орелът се нарича скална птица, защото обитава скалите, но са познати още и степен орел, кръстат орел, морски орел, орел-змияр, креслив орел (малък и голям), орел-рибар, лешояд и други.

В някои страни дресират орлите и ги използват при лов на вълци, лисици и други големи животни.

Споделете с приятели