Ектопаразити наричаме паразитите, които живеят постоянно или временно на повърхността на тялото, където се развиват и се хранят.
Кърлежите са много видове. Някои от тях се хранят с кръв, други с разтителен сок, трети са хищници, а има и такива, които се хранят с растителни и животински продукти. Кръвосмучещите кърлежи нападат, както хора, така и животни. Възрастните форми след оплождането снасят яйцата си по земята. Излюпените ларви се изкачват по растенията и когато животно или човек се доближи до тях, се захващат за тялото им. Там забиват хоботчето си и започват да смучат крав. Когато се насмучат достатъчно, те падат от тялото на своя гостоприемник и известно време живеят без да се хранят. По – късно нападат друг гостоприемник и всичко се повтаря отново. Смучейки кръв от различни гостоприемници, кърлежите могат да поемат и причинители на болести, които пренасят върху други гостоприемници. Сериозни болести са кърлежовият енцефалит, хеморагичната треска и други.
Саркоптесът е микроскопично кърлежче, което причинява заболяването краста. Кърлежчето живее в кожата, където е по – нежна например между пръстите на ръцете и там се храни с клетките, като дълбае ходове.
Въшките и бълхите са също ектопаразитни насекоми. Някои видаве паразитират по човека. Те смучат кръв. Въшките са постоянни паразити и се развиват върху тялото на гостоприемника. Бълхите не живеят постоянно по човека. Техните ларви се развиват в цепнатини на пода, в полугнили недоразвити крила. Живеят в пукнатините на стените, в пода, в леглата и други. Вечер нападат човека и смучат от него кръв. Дървениците са носители на възвратния тиф.
Дървениците са малко позабравени паразити у нас, защото през последните 2-3 десетилетия са унищожени почти като съществуващи живи организми. Напоследък обаче пак са започнали да се появяват в домовете, влаковете и други.
Кръвосмучещи насекоми: към тази група ектопаразити се отнасят различни видове комари, мухи и други. Те са непостоянни паразити. Нападат човека, смучат кръв, след което отлитат. Преносители са на най – различни болести.
Маларийният комар пренася едноклутъчното животно плазмодий и то е причина за малария.