През деня или през нощта се движим около Слънцето по-бързо

11252412728.jpg

Всеки обитател на земното кълбо не само „пътешествува", като се върти около земната ос, но с още по-голяма скорост се носи заедно със Земята около Слънцето. Всяка секунда нашата планета заедно с всичките си обитатели се премества в пространството с 30 км, като се върти същевременно и около оста си.
По този повод може да се зададе интересният въпрос : кога се движим около Слънцето по-бързо — през деня или през нощта?
Въпросът може да предизвика недоумение: та нали винаги от едната страна на Земята е ден, а от другата — нощ; какъв смисъл има тогава нашият въпрос? На пръв поглед никакъв.
Обаче в същност не е така. Защото въпросът не е кога цялата Земя се премества по-бързо, а кога ние, нейните обитатели, се движим с по-голяма скорост сред звездите. А това вече съвсем не е безсмислен въпрос. В слънчевата система ние извършваме две движения: обикаляме Слънцето и същевременно се въртим около земната ос. Двете движения се събират, но резултатът е различен според това, дали се намираме върху дневната или върху нощната половина на Земята. Погледнете фигура 6 и ще разберете, че в полунощ скоростта на въртенето се прибавя към постъпателната скорост на Земята, а по пладне, обратно, изважда се от нея. Следователно в полунощ ние се движим в слънчевата система по-бързо, отколкото по пладне.
Понеже точките от екватора изминават за една секунда около половин километър, за екваториалния пояс разликата между дневната и нощната скорост достига цял километър в секунда.
 

Споделете с приятели