Генерал Константин Жостов – стратегът на българската победа

Константин Жостов, Генерален щаб, Първа световна

Когато се говори за българските генерали от началото на XX век, обикновено първите имена, които изплуват, са Колев, Вазов или Савов. Но един мъж, който стои леко в сянка, всъщност е бил мозъкът зад някои от най-важните победи на България през Първата световна война. Това е генерал Константин Жостов – човек, чиято интелигентност и военен усет го изстрелват до върха на армейската йерархия, а работата му като началник на Генералния щаб остава ненадминат пример за стратегическо мислене.

Тих, наблюдателен и аналитичен, Жостов не се вписва в клишето за войнствен командир. Не блести с шумни речи, но с прецизни действия. Не марширува, а изчислява. Не търси слава, а ефективност и победа.

Роден: 16 септември 1867 г., Гайтаниново, Османска империя
Умрял: 20 август 1916 г., Пловдив
Професия: военен, стратег
Титла: генерал-лейтенант, началник на Генералния щаб
От къде е: родом от днешна България (област Благоевград)
Къде е живял: София, Виена, Германия, Белград, Пловдив

Момчето от Гайтаниново

Константин Жостов се ражда в село Гайтаниново, близо до Гоце Делчев, в семейство, което носи в себе си освободителния дух на Възраждането. След Освобождението на България през 1878 г., той, подобно на много млади и амбициозни българи, тръгва по пътя на военната служба – не защото обича оръжията, а защото вижда в армията единствения инструмент, който може да защити новата българска държава.

Жостов завършва Военното училище в София, а после специализира във Виена и Германия, където попива модерна стратегическа мисъл, далеч изпреварила тогавашното балканско ниво. Тези знания ще се окажат ключови по-късно.

Не командир с меч, а стратег с карта

Още в началото на кариерата си Константин Жостов впечатлява началниците си с изключителни способности за анализ и планиране. Не случайно става военен аташе в Белград, където наблюдава сръбската армия отвътре и научава безценни детайли за техните сили и слабости.

По време на Балканските войни (1912–1913) вече е полковник и началник на оперативния отдел към Генералния щаб. И макар славата тогава да обира генерал Савов, именно Жостов е човекът, който реално ръководи военните действия, координира фронтовете и планира ключови операции. Спокойствието му в напрегнати ситуации е почти митично – свидетели разказват, че дори когато нещата се обърквали, Жостов винаги оставал спокоен като шахматист на десетия ход.

Главен мозък на Първата световна

След края на Междусъюзническата война и политическите сътресения, България влиза в Първата световна война през 1915 г. Тогава вече Жостов е генерал и началник на Генералния щаб на Българската армия. Той поема задачата да подготви целия армейски апарат за нова, тотална война – с недостатъчно ресурси, разклатен морал и международна изолация.

Въпреки всичко, неговите планове за окупация на Вардарска Македония се реализират блестящо. Под негово ръководство българската армия постига една от най-успешните кампании в цялата война, отблъсквайки сръбската армия и заемайки стратегически важни позиции.

Жостов е човек, който не се поддава на политически натиск. Когато вижда, че Централните сили започват да използват България като пионка, той дори обмисля дипломатически завой към Антантата – ход, който би могъл да промени историята. Но не му остава време да го осъществи.

Смърт, която идва твърде рано

На 20 август 1916 г. генерал Жостов умира внезапно в болницата в Пловдив, след операция от апендицит. Смъртта му предизвиква шок в армейските и политическите среди – не просто защото е загубен високопоставен генерал, а защото отива си мозъкът на армията, човекът, който успява да вижда три хода напред.

След смъртта му армията изпада в колебание, а стратегическото планиране губи координацията, която той държи с железен, но незабележим контрол. Съдбата на България във войната от този момент нататък тръгва по ръб.

Как го възприемали хората

Жостов не е бил типичният „народен герой“. Не е изнасял патриотични речи, не се е снимал с медали, не е ходел по паради с позлатени саби. Но въпреки това – или може би тъкмо заради това – е почитан от подчинените си, уважаван от съюзниците и дори от враговете си.

Сръбски военни архиви говорят за „българския генерал, който винаги действа с изпреварване“. За германците той е бил „надежден съюзник, макар и подозрителен към намеренията ни“. За българите – герой без ореол, но с действия, които говорят сами.


Въпроси и отговори:

Кой е генерал Константин Жостов?
Български военен стратег и началник на Генералния щаб по време на Първата световна война.

С какво е известен Константин Жостов?
С планирането и реализацията на успешната българска кампания срещу Сърбия през 1915 г.

Как умира генерал Жостов?
Умира внезапно след операция от апендицит на 20 август 1916 г. в Пловдив.

Какъв стил на командване е имал Жостов?
Спокоен, стратегически, базиран на анализ и логистика, без показност и емоционални изблици.

Какво е наследството на Константин Жостов?
Запомнен е като един от най-брилянтните български военни умове, чиито планове водят до едни от най-успешните действия на Българската армия.

Снимка: By Unknown photographer – http://macedonian-library.com/documents.php?sec=2&cid=32&album=125&pid=3018, Public Domain, Link

Споделете с приятели